fbpx

Viedā arhetips

Viedā teritorija: kabinets, darbnīca vai laboratorija, kur nodoties pētījumiem un pārdomām. Viedais labi jūtas vienatnē – vienīgais no arhetipiem, kas pēc savas būtības ir izteikti intraverts.  

Viedā mērķis ir iegūt informāciju, zināšanas un tehnoloģiskās prasmes. Tās ir augstākā līmeņa zināšanas, kuru ieguve prasa pacietību un iedziļināšanos. Vēlas visu saprast un izanalizēt, lai pēc tam spētu zināšanas pielietot – radīt kaut ko unikālu.

Viedā arhetips spontāni nostrādā krīzes brīžos kā intuitīva nojauta vai neapzināta rīcība, kas veiksmīgi pasaka priekšā kā rīkoties.

Viedā arhetips “atslēdz” pieeju psihes dzīlēm – ir atbildīgs par saslēgumu ar konkrētu arhetipisko enerģiju, kad tas ir nepieciešams. Viedā enerģija nereti tiek atmodinātatādā veidā, ka sākumā cilvēks dodas pasaulē meklēt “īsto Viedo” – gudro skolotāju vai terapeitu – un beigās atrod to pats sevī.

Viedo raksturo dziļš ieskats lietu būtībā. Viņam ir izpratne par to, cik milzīga enerģija slēpjas katrā cilvēkā, kā to savaldīt un pavērst pozitīvā gultnē. Un kā veidot un uzturēt “sakrālo telpu”, kur notiek transformācija un dziedināšana. Viedā funkcija sabiedrībā ir izmantot savas zināšanas, lai palīdzētu citiem uzsākt un pabeigt iniciācijas procesu. Šo arhetipu iemieso gan ārsti un psihoterapeiti, gan arī šamaņi un dziednieki.

Viedā uzdevums ir pakļaut skeptiskai pārbaudei visu, kas tiek pasniegts kā “patiesība”. Viņš darbojas kā melu detektors. Un vienlaikus kā iekšējais novērotājs, kas uzmanīgi seko līdzi gan iekšējiem, gan ārējiem procesiem.

Viedais parasti ir ne tikai skeptiķis, bet arī opozicionārs, kura funkcija ir būt vai nu par valdošās varas kritiķi, vai par padomdevēju (viens otru neizslēdz). Viedais ir klātesošs arī Karotājā – dod tam iespēju skaidri domāt.

Viedā arhetipa dominance pārvērš cilvēku vientuļā pētniekā (šizoīdais personības traucējumu tips) – viņš pavada šajā enerģijā visu savu dzīvi, pārējie arhetipi paliek neattīstīti. Kaut zina, kas būtu jādara, nav spējīgi uz reālu praktisku rīcību (neattīstīts Karotājs). Emocionāli atsvešinās un izvairās no sociāliem kontaktiem, interesē abstraktas zināšanas, kam nav sakara ar dzīvi un citiem cilvēkiem (neattīstīts Mīlnieks).

Ēnas pretpoli

Atsvešinātais manipulators ir speciālists bez morāles, kurš nevis izglīto un palīdz, bet izmanto savas prasmes, lai nemanāmi manipulētu ar sabiedrību (polittehnologi, visu veidu padomnieki un propagandisti). Lai saglabātu maksimālu manipulācijas potenciālu, ļoti skopi dalās ar sabiedrībai būtisku informāciju. Dzīvo atsvešināti, izvairās no tiešas saskarsmes ar procesiem, vienmēr paliekot “pelēko kardinālu” lomā. Izbauda savu varu un ietekmi, nerēķinoties ar sekām sabiedrībai.

“Nevainīgais” noliedzējs ir vājš Viedais, kas nav pilnībā pabeidzis savu attīstību. Katrreiz, kad no viņa tiek sagaidīta iesaistīšanās, kur būs redzamas viņa spējas, viņš aizbildinās, ka ir “pārāk  labs” lai iesaistītos kaut kādās “netīrās” lietās. Tēlo naivumu un nevainību, lai viņu nevarētu vainot zemiskos motīvos, taču patiesībā traucē saviem “skolniekiem” vai sekotājiem pilnībā realizēt sevi. Nevēlas ne mācīt, ne dalīties, nekopj sakrālo telpu un neattīsta sevi. Slēpj patiesību par finansēm un to, kā lietas tiek organizētas. Skauž citu talants, baidās no atmaskošanas – nevēlas sastapties ar Karotāju, tādēļ visu laiku apšauba apkārtējo labo gribu un motīvus.  Tā vietā, lai iedvesmotu darītājus, atņem viņiem motivāciju un spēku turpināt vainojot viņus egoismā un seklās ambīcijās.