fbpx
Uzturs kopā ar fiziskām aktivitātēm veido vīrieša ķermeni, veselību, darba spējas, psiho emocionālo stāvokli, vitalitāti utt. Ķermenis ir templis vai pils, sauc to kā gribi, par kuru vīrietis uzņemas atbildību un rūpējas. Ja šī ir joma, kurā Tev ir problēmas – svara problēmas, bieži slimo utt., ir laiks ko mainīt un šeit būs daži padomi.
“Ko būtu jāēd?” ir gandrīz tik pat sensitīvs temats kā reliģija vai politika. Vegāns, kurš aizstāv pārtiku, kas iegūta nenogalinot, nereti pats tiek apsaukāts par dārzeņu slepkavu. Tā gaļēdājam vegāns ir plānprātiņš ar lielu ego un skaļu balsi, kas par sevi vienmēr paziņos pats.
Tādēļ šeit nerunāsim par konkrētu diētu, bet par principiem, kas ir universāli – lielākā daļa sakarīgo diētu tam piekrīt un tie balstās modernā uzturzinātnē. Dotie ieteikumi balstīti uz Baltijas jūras reģionā pieejamajiem produktiem un paradumiem. Tie ļauj nevien parūpēties uztura veselības pusi, bet balstās vietējās tradīcijās un produktos un būs draudzīgi arī mūsu mājām – Plānētai Zeme.
1.princips – ēd tikai pilnproduktus (whole foods) un vislabāk bioloģiski audzētus vai savvaļas. Tie ir produkti to dabiskajā izskatā, kas nav izgājuši augstu pārstrādi – atā čipsi, popkorni, cepumi, cīsiņi, kelogi, kūkas un bulkas, arī limonādes utt. Ja, paskatoties uz produktu, nav saprotams no kā tas taisīts – neēd. Pilnproduktos ir daudz vērtīgo uzturvielu, savukārt augstas pārstrādes produktos ir daudz cukurs, neveselīgie tauki, sāls un dažādas E vielas.
2.princips – ēd pamatā vietējos sezonālos augu valsts produktus. To Tev ir iespējams nepatīkami dzirdēt, bet līdz pat 90% Tavas ēdienkartes būtu jāveido augu valsts produktiem – īpaši dārzeņiem, zaļumiem un ogām.
Latvijas bagātība ir meži, tāpēc jo īpaši jāizmanto iespēja ēst meža ogas un sēnes – uzturvielu daudzumā uz 1 gramu ogas sacenšas tikai ar zaļumiem. No zaļumiem – kāpostus, spinātus, dažādus salātus un arī lapu kāpostu (kalē). Pavasarī un vasarā noteikti arī savvaļas zaļumi kā nātres, gārsas, balandas… Mūsu reģiona ēdienkartē lieliski iederas sakņaugi – īpaši rudenī un ziemā ēd bietes, burkānus, kāļus, rāceņus. Ogas, dārzeņi un zaļumi ir Tavi vitamīni, minerālvielas un antioksidanti.
Saldēti produkti ir OK un uzturvērtībā tikai ļoti nedaudz atpaliek no svaigiem.
3.princips – ja Tu lieto dzīvnieku valsts produktus, mēģini gaļu aizstāt ar zivīm. Īpaši pievērs uzmanību zivīm, kas bagātas ar Omega 3 taukskābēm (lasis, forele, siļķe, reņģes, šprotes). Savvaļā ķertas būtu vislabākās.
Ja lieto gaļu, tad medījumu vai bioloģiski audzēto un atceries par principu Nr.2.
4.princips – ēd lēnāk, mazāk un neēd viens. Tikai viena lieta uztura jomā pilnīgi noteikti ļauj dzīvot ilgāk – samazini porciju un samazini kopējo daudzumu, ko ēd. Kad sajūties 80% paēdis, beidz ēst. Nesteidzies un ēd kopā ar draugiem un ģimeni, tas Tev ļaus justies laimīgākam. Par to jau viss stāsts!
Tavs uzturs uzlabosies un Tev ies ļoti labi, ja ievērosi kaut vai šos pamatprincipus. Šeit vēl būs daži papildus principi, lai vieglāk noorientētos dažādās izvēlēs.
5.princips – no piena produktiem izvēlies skābpiena produktus (kā biezpiens, jogurts).
6.princips – izvēlies reģionālos graudaugus – to pilngraudu formā griķi, auzas, nu jau arī kvinoja aug pie mums.
7.princips – ja ēd maizi, tad rupjmaizi un pilngraudu maizes. Baltmaizi neēd.
8.prinicps – lieto fermentētos produktus -skābēti kāposti, skābēti gurķi. Tie uzturēs kārtībā tavu zarnu mikrofloru – tā ir galvenā atbildīgā par Tavu imunitāti un arī par to vai esi laimīgs (problēmas ar zarnu mikrofloru saistītas ar depresiju).