Attiecības
Integrēts vīrietis un draugs sievietei
Attiecības ar sievieti ir viena no sarežģītākajām un arī svarīgākajām vīrieša dzīves sastāvdaļām. Tieši tāpēc attiecībās iespējams tik daudz ko jaunu apgūt – paplašināt mūsu apziņu. Attiecību paradokss ir tāds, ka attiecībām šķietami ir viena vai vairākas formulas (kuras var izlasīt un iemācīties); tomēr, kad sākam pielietot kādu no šīm formulām, saprotam, ka attiecībās formulas nestrādā.
Attiecību veidi
Attiecību pamatā var būt ļoti dažādas motivācijas, piemēram,
- Kopīgs bērns vai citi “plāni”
- Aprēķins/ izmantošana/ pielietošana
- Vientulības un/ vai nepiepildījuma “aizlāpīšana”
- Sabiedrības spiedies/ ieaudzinātās “vērtības”
- Iemīlēšanās
- Vēlme izveidot ģimeni
- Dzīves partneris (dvēseles radinieks)
Attiecībām var būt arī dažādi veidi, piemēram,
- Izmantošana
- Pieķeršanās/ atkarība
- Lietišķa līdzpastāvēšana
- Dvēseliska tuvība un draudzība
- Kopīga attīstība, augšana – kopsadarbība un pasaules kopradīšana
Katrās attiecībās iekšējais modelis ir unikāls, jo balansu katram pārim jāatrod pašiem un nav viena mēraukla attiecībām. No tā arī būtu jāizvairās skatoties uz savām un arī apkārtējo attiecībām
Viennozīmīgi veselīgs attiecību formāts ir draudzība. Tā ir atbildīga draudzība, kuras mērķis ir kopīgi augt, sadarboties, attīstīties – dot un saņemt kā pāra attiecībās, tā arī pāra saskarsmē ar apkārtējo pasauli, lai nākotnē integrētu šo kopsadarbību globālā vienotībā. No vīrieša puses šāda draudzība ir iespējama, ja viņš ir spējīgs uzņemties atbildību par sevi, savām rīcībām, attiecībām, ģimeni un izaugsmi. Tas nenozīmē, ka vīrietim jāmeklē sieviete, kura “palīdzes augt” – tā ir mātes loma, jo māte mums palīdz augt un šāda meklēšana ir jaunas mātes meklēšana (kuru vīrietis noteikti var atrast citās sievietēs).
Negaidi neko no sievietes – vienkārši esi ar viņu un dod – visu labāko, kas tev ir. Došana ir vīrišķā enerģija. Neraizējies un neapvainojies, jo enerģijas nezūdamības likums strādā – došana ir arī saņemšana – tev tiks atlīdzināts desmitkārt.
Viss ir polārs
Vīrietim ir jābūt pietiekami apzinātam par mainīgajām lomām attiecībās un mūžīgo sievišķā un vīrišķā rotaļu mūsos, kas atspoguļojas pāra savstarpējā attiecību dinamkā. Vīrietim (tāpat kā sievietei) ir visu laiku jāatīstās, jāmainās – jāintegrē sevī divas polaritātes – vīrišķā un sievišķā. Vīrieša attiecības ar sievietēm nosaka viņa paša iekšējās attiecības ar savu iekšējo sievišķo pusi (jeb polaritāti). Veselīgas attiecības ar iekējo sievieti nozīmē veselīgas attiecības ar sievietēm ārējā pasaulē. Jo sievietes pārsvarā neapzināti atspoguļo mūsu – vīriešu iekšējo dialogu ar mūsu sievisķo dabu.
Maigums ir spēks
Vīrieši baidās no 2 lietām:
- Bailes, ka es neesmu īsts “vecis”
- Bailes, ka kritiskā momentā es nenoreaģēšu – es salaidīšu visu dēlī
Diemžēl pirmā no šīm bailēm vīriešu prātos rada stereotipu, ka jebkas “sievišķs” apdraud mūsu “vīrišķību”. Kaut gan tā nemaz nav. Sievišķā pieņemšana mūsos un pasaulē ap mums tieši padara mūs integrētākus, noapaļotākus, pilnīgākus. Tāpēc sievišķās polaritātes izzināšana un pieņemšana mūsos padara mūs par īstiem večiem – nevis otrādāk. Ir vajadzīga liela drosme, lai dotos savas sievišķās puses izzināšanā un pieņemšanā. Tomēr tas nepieciešams, jo vīrietim ir jāspēj ieraudzīt gan maskulīno/ vīrišķo, gan feminīno/ sievišķo polaritāti. Tā lielākā veiklība ir atpazīt šīs polaritātes un iemācīties tās apzināti pielietot atbilstoši situācijai.
Kas īsti ir mūsu “attiecības ar iekšējo sievieti”?
Šīs attiecības visvieglāk raksturo mūsu attieksme un sajūtas par tādām femīnām pusēm kā jūtas, emocijas. Šīm abām pusēm piemīt arī ļoti specifiskas īpašības, piemēram, vīrišķo pusi raksturo fokuss, drosme, uzņēmīgums; bet sieviškā puse ir ļaušanās, maigums, sekošana intuīcijai. Garīgajā izpratnē mūsu gars parasti tiek uzskatīts par vīrišķo pusi, bet dvēsele par mūsu sievišķo daļu. Vīrietim var šķist, ka visas šīs “sievišķās” īpašības ir viņa vīrieša vājā puse jeb ēnas puse, “ar kuru man jātiek galā”. Bet tā nav. Tās ir mūsu – vīriešu iekšējās sievišķās puses īpašības, kas mums ir jāintegrē un jāpielieto, kad nepieciešams. Paņemsim rokās mazu, raudošu zīdaini – lielākā daļa no “vīrišķajām” īpašībām mums nenoderēs, jo pēķšņi mums būs jākļūst ļoti jūtīgiem, maigiem un jāpielāgojas mazuļa vajadzībām. Mēs vēl arvien esam vīrieši – tikai apzināti pielietojam savu sievišķo pusi. Tas ir liels spēks.
Attiecību uzsākšana
Vīriešiem zemapziņā bieži vien ir bail no attiecībām, jo tādējādi viņi var pazaudēt kaut kādu daļiņu no savas brīvības – iespēju pacelt asti gaisā un aizlaisties no nepatikšanām. Attiecībās to dēvē par bēgšanu no atbildības. Šīs bailes ir saprotamas, jo attiecības patiesi ir saistītas ar atbildības uzņemšanos, bet tā ir ļoti vīrišķīga īpašība, kuru mums būtu jākultivē nevis jābēg no tās.
Vislabāk jaunas attiecības ir uzsākt ļoti pamazām un lēnām. Pēc sākotnējo hormonu noplakšanas (t.s. “rozā brilles”) partneriem vienam otru ir jāiepazīst un kopā jāveido savs unikālais attiecību modelis, vērtību sistēma, principi, mērķi. Pastāv risks, ka šis process var pārvērsties par cīņu pēc varas. Šī cīņa no vīrieša puses liecina par viņa bērnišķīgo apziņas stāvokli, jo ir balstīta bailēs; vīrietis zemapziņā ļoti skaidri zina, ka sieviete ir emocionāli daudz noturīgāka un spēcīgāka par vīrieti. Tāpēc vīrieši aiz šīm bailēm ir gadu simtiem izmantojuši savu fizisko spēku, lai dominētu pār sievietēm, kuras emocionāli ir daudz jaudīgākas. Uzmanies, lai arī tu neiekrīti šajā slazdā – varas cīņās, kas balstītas bailēs no sava emocionālā vājuma.
Laulības
Lai ko arī tava sieviete tev neteiktu – pastāv ļoti liela iespējamība, ka viņa vēlas ar tevi precēties, kļūt par tavu sievu un nodzīvot visu mūžu kopā ar tevi. Zini to jau no paša sākuma. To vēlas praktiski ikviena sieviete, jo laulība sievietei zemapziņā nozīmē drošību, atbalstu un uzticību, kas kopumā ir ļoti dabiskas un normālas – pat ģimeniskas vērtības. Tāpēc nebrīnies, ja sieviete 10 gadus klusē vai skeptiski izsakās par laulību, bet tad vienā jaukā dienā – paziņo, ka tevi pamet, jo tu neesi viņu apprecējis.
Realitāte atšķiras no filmās redzētā
Attiecībās ir būtiski nesajaukt ekspektācijas jeb gaidas ar iespējamo iznākumu. Dažiem vīriešiem var šķist, ka attiecības garantē dažādus “labumus” – tomēr šie “labumi” nav attiecību rezultāts – tas ir blakusefekts veselīgām attiecībām – nevis to mērķis.
Ekspektācijas |
Realitāte |
Regulārs sekss | Jā, varbūt. Bet varbūt arī neregulārs vai pat ļoti rets. |
Viegla dzīve | Visbiežāk – tieši otrādi, jo vīrietim ir jākļūst vēl apzinātākam, vēl atbildīgākam – tas prasa daudz enerģiju un darbu ar sevi. |
Tēls sabiedrībā | Vīrietis attiecībās vienkārši ieņem citu tēlu sabiedrībā, kam ir savi plusi un arī savi mīnusi – tas nav ne ar ko sliktāks kā jebkurš cits sabiedrības stereotipizēts tēls. |
Laime | Laime ir iekšēja sajūta, kuru radām mēs paši savā ķermenī ar savām domām, attieksmi un hormoniem. Laimi mums nevar iedot vai pārdot citi cilvēki. |
Vēlmju piepildīšana | Vēlmju galvenā īpašība ir tāda, ka tās nav iespējams piepildīt. Vēlmes mums rodas un šķiet, ka šis process ir nebeidzams. Tādēļ arī daudzi austrumu ticību virzieni ir vērsti uz to, lai samazinātu vēlmju un pieķeršanās jūgu. |
Līdzīgi arī nevar nepieminēt visas grūtības, ar kurām vīrietis saskaras attiecībās… Konflikti attiecībās ir neizbēgami, jo attiecībās starp vīrieti un sievieti tuvinās ne tikai 2 cilvēki, bet arī mūsu iekšējās polaritātes mūsos pašos. Attiecības, kurās nav domstarpību visbiežāk ir nedzīvas attiecības, jo izaugsme iespējama tikai tad, kad izejam ārpus ērtās komforta zonas.
Grūtības |
Kā tas izpaužas |
Brīvības ierobežošana – atbildība un rēķināšanas | Tu vairs nevari atmest jebkurai situācija ar roku un aizlaisties prom, jo no tavas izturēšanās, attieksmes, rīcībām un atbildības ir atkarīgas Jūsu attiecības un kopējā nākotne. |
Konflikti un strīdi – spriedze/ nervu bendēšana | Divi cilvēki nozīmē ne tikai skaistus brīžus, bet arī strīdus un nesaskaņas. Mūsu uzdevums ir iemācīties šīs nesaskaņas atrisināt saudzīgā un apzinātā veidā, lai mēs aiz ikdienišķā strīda saskatītu būtisko un unikālo mācību, kura katrā situācijā mums no jauna jāapgūst. |
Attiecību pārtraukšana
Reizēm vīrietim ir jāsaņemas un jāpārtrauc attiecības. Sevišķi, ja tās nav balstītas uz savstarpēju cieņu, dvēselisku mīlestību, draudzību un nav vērstas uz kopsadarbību un kopīgu izaugsmi. Reizēm vīrietis ar sievieti visu mūžu nodzīvo kopā nemīlošās attiecībās tikai naudas vai bērnu dēļ. Bet šāds attiecību modelis tikai sabojās bērnu priekšstatu par vīrieša un sievietes savstarpējo dinamiku un ļoti iespējams – sagandēs bērnu dzīves, jo viņi šo modeli tiešā vai apgrieztā veidā neapzināti nokopēs savā dzīvē. Protams, ka pirms attiecību pārtraukšanas ir vērts izmēģināt visus iespējamos paņēmienus, lai attiecības uzlabotu – piemēram, pāru terapiju, pārmaiņas attiecību modelī un apkārtējā vidē, individuālo terapiju savas iekšējās pasaules un dzinuļu izzināšanai utt. Tomēr ir situācijas, kurās viss iepriekšminētais nepalīdz. Šajā gadījumā attiecību pārtraukšana var būt ne tikai drosmīgs, bet arī cēls solis attiecībā uz abiem partneriem, jo tas rada iespēju abiem izveidot jaunas – daudz kvalitatīvākas attiecības.
Kā uzlabot attiecības?
Vīrietim attiecībās ir jāiepazīst savas partneres daba. Tā ir sievišķā daba. Līdzīgi kā brīvā daba ap mums ar saviem gadalaikiem, saules rietiem, sezonām, dzīvību un nāvi utt. – arī sievietes daba ir cikliska. Sievietes dzīvo cikliski, jo tāda ir viņu bioloģija – šo aspektu daudzi vīrieši var būt piemirsuši, jo mūsu ķermenis nav tik uzskatāmi pakļauts noteiktam bioloģiskam ciklam. Līdzīgi, kā dārznieks saprot, kā konkrēti augi uzvedas katrā no četrām sezonām un attiecīgi pakārto savus dārza darbus – arī vīrietis ir ieguvējs ja ir iepazinis sievietes menstruālā cikla 4 fāzes (folikulārā, ovulācija, luteālā, menstruālā); tā kā daba ir iekārtojusi, ka šajās fāzēs sievietei izdalās ļoti konkrēti hormoni, kas ietekmē arī sievietes uzvedību, domāšanas veidu, attieksmi, pašsajūtu utt. tad ir tikai normāli, ka vīrietis gluži kā dārznieks seko līdzi izmaiņām šajās “sezonās” un savās rīcībās ņem vērā attiecīgos sezonālos “laikapstākļus”.
Vīrietim ir jāiepazīst arī sievietes mīlestība. To var sākt, piemēram, izzinot tavas sievietes mīlestības valodu. Sākt var ar šīm 5 mīlesības valodām:
- kvalitatīvi pavadīts laiks kopā
- pieskārieni
- komplimenti
- palīdzēšana
- dāvanas
Katram cilvēkam ir 1-3 galvenās mīlestības valodas – tātad valoda, kura viņa sirdi visvairāk uzrunā. Ir būtiski noskaidrot tavas sievietes (un arī tavis paša) mīlestības valodu, lai zinātu, kas ir svarīgs partnerei, jeb kādu rīcību partnere uztvers kā mīlestības paušanu. Mīlestības valodas var noskaidrot, vērojot partneres reakcijas, vai arī aizpildot testu, kas angliski pieejams šeit vai arī izlasāms latviski iztulkotajā grāmatā “Piecas mīlestības valodas”.