fbpx

Meditācija

Meditācija pēc būtības ir prāta nomierināšana. Vīrieša prāts ir ļoti racionāls, loģisks un ‘domājošs’ – mēs mēģinām izdomāt visādus variantus, risinājumus un rast atbildes uz jautājumiem. Meditācija nepieciešama, lai restartētos – lai atpūtinātu prātu un vismaz uz mirkli savienotos ar dziļākiem savas būtības slāņiem – sajustu sevi kā veselāku un pilnvērtīgāku vīrieti – nevis tikai risnājumu fabriku.

 

Pastāv ļoti daudz gudras grāmatas un daudzi skolotāji, kas māca meditāciju. Bet šeit mēs gribētu uzsvērt pašu galveno – kas īsti ir meditācija vīrietim, kāpēc tā nepieciešama un kā meditēt?

Kas ir meditācija?

Meditācijas pamatā ir atziņa par to, ka mums ir loģiskais prāts, kas nemitīgi ‘ražo’ domas –  t.i. izdomā visu ko. Pārsvarā prāts nodarbojas ar domāšanu par pagātni (kā nu tur toreiz sanāca…), nākotni (cik labi būtu, ja būtu tā un tā…). Savukārt, tagadnē prāts risina aktuālas “problēmas” un tehniskas dabas jautājumus. Bez prāta vēl pastāv apziņa – tā ‘neražo’ domas, bet gan ir kā vērotājs šim procesam. Parasti apziņa jeb šis vērotājs ir snaudoša – tāpēc prāts valda pār mūsu domām, sajūtām un darbībām. Meditācija nozīmē prāta ‘atpūtināšana’ – tas ļauj pamosties apziņai – sajust to daļu mūsos, kas nav prāts un domas – tādu kā dadz patiesāku un dziļāku ‘es’.

Kāda jēga meditēt?

Galvenā meditācijas jēga ir nomierināt prātu (tā ir laba relaksācija) un sajust sevi daudz dziļāk un patiesāk nekā tas ir saraustītajā un virspusējā ikdienā. Iegūstot fizisku pieredzi tam, ka tu neesi tavs prāts un domas, bet kas vairāk (sauc to par apziņu, dvēseli, patieso es – tam nav nozīmes) – dod iespēju arī ikdienās pieņemt lēmumus un rīkoties daudz apzinātāk, jo ikdienas situācijās arī ‘pieslēgsies’ šis vērotājs (kas esi tu pats) un lēmumi/ rīcības būs daudz izsvērtākas, apzinātākas nevis sekošana prātā iekaltajiem šabloniem. Īsumā – tavi ieguvumi ir:

  • Relaksācija un relaksētāka attieksme pret stresu un stresa situācijām
  • Apzinātāka rīcība – nesekojot prāta šabloniem

Kā meditēt?

Protams, ka pastāv ļoti daudzas meditācijas metodes un skolas. Tāpat pastāv arī ļoti dadzas lietotnes, kas māca meditēt (meklē pēc termina “mindfulness meditation”). Bet pēc būtības visas nodarbojas ar prāta nomierināšanas tehnikām. Šie ir vienkārši soļi īsai un vienkāršai meditācijai (ko vari izstiept garāku – cik vien vēlies):

  1. Apsēdies ērti un taisni – ar taisnu muguru, neatspiežot muguru. Sēdi tādā vietā, kur tevi neviens neiztraucēs.
  2. Aizver acis
  3. Sajūti savu ķermeni – kā tas sēž, kā pie tā pieskaras drēbes, kā tas jūt ārējo gaisa temperatūru. Sajūti, kā jūtas dažādas tava ķermeņa daļas – sākot no kāju pirkstiem līdz pat matiem. Pievērs uzmanību šīm ķemeņa daļām vienai pēc otras, bet pārāk nevilcinies ne pie vienas no tām.
  4. Sāc vērot savu elpu – kā tā ieplūst tavās nāsīs un plaušās un kā tā izplūst no tevis. Nemaini neko savā elpā. Vienkārši vēro to. Tā ir tieši tāda elpa, kādai tai šobrīd jābūt. Turpini vērot elpu un nedomāt ne par ko.
  5. Ja tavu elpas vērošanas procesu pārtrauc kādas domas, kas iešāvušās prātā – nenoliedz šīs domas un nenosodi tās – pieņem, ka tās iešāvās prātā, bet palaid tās prom – ārā no dava prāta. Nenosodi savas domas, bet arī nepieķeries tām. Ļauj lai tās domas, kas atnākušas viegli aiziet prom. Un atgriez visu savu uzmanību pie elpas vērošanas.

Šo meditāciju izpildi vismaz 10 min katru dienu.

Tas ir viss?

Nē, protams 🙂 Pastāv daž ne dažādas meditācijas tehnikas, kuras ir vērts pamēģināt, lai atrastu sevi piemērotāko.

Statiskās meditācijas

Viena no slavenākajām statiskajām meditācijām ir Vīpasāna (“Vipassana”), kas sākas ar savas elpas vērošanu un attīstās līdz tādam līmenim, ka meditētājs spēj koncentrēt uzmanību uz jebkuru sava ķermeņa šūnu. Par to vairāk vari izlasīt šeit.

Populāras ir arī apzinātības meditācijas (mindfulness meditation), kuru mērķis ir tieši pabūt tajā vietā (‘šeit un tagad’) pēc iespējas ilgāk, kur prāts nav karalis un domas neeksistē. Vairāk lasi šeit.

Arī kristīgā baznīca ir izveidojusi savu pieeju meditācijai (baznīca to dēvē arī par ‘kontemplāciju’), ko Latvijā sevišķi aktualizējis ir Juris Rubenis un Rīgas Lutera draudze. Vairāk lasi šeit un šeit, un šeit.

Aktīvās meditācijas

Aktīvās meditāciijas vērstas uz dažādu ķermenī uzkrājušos bloku (sastāvējusies enerģija) fizisku izkustināšanu, lai enerģija ķermenī var brīvi plūst. Populāra un efektīva ir Ošo dinamiskā meditācija, kuras Latvijā katru nedēļu rīko Saleem.